Uhlíková stopa
Co je uhlíková stopa?
Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na klimatické změny. Představuje množství oxidu uhličitého a ostatních skleníkových plynů uvolněné do atmosféry během životního cyklu výrobku a služby. Umožňuje tedy porovnat dopad různých činností na globální klimatické změny.
Scientific Certification Systems (“SCS”) je nezávislá konzultační společnost, která v roce 2010 vypracovala studii srovnávající emise skleníkových plynů z různých technologií na zpracování směsného komunálního odpadu. Porovnány byly emise z technologie plazmového zplyňování s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, emise ze spaloven komunálních odpadů a emise ze skládky odpadu s energetickým využíváním skládkového plynu.
Vedle zařízení na zpracování komunálních odpadů byla jako referenční zařízení hodnocena rovněž technologie spalování zemního plynu při kombinované výrobě elektrické energie a tepla. Studie dospěla k závěru, že emise skleníkových plynů ze závodu na plazmové zplyňování komunálního odpadu jsou nejnižší ze všech hodnocených zařízení a prakticky odpovídají stavu z teplárny na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektrické energie a tepla.
Obr.: Výsledky studie SCS porovnávající emise skleníkových plynů z hlediska životního cyklu
Zdroj: Alter NRG Corp / Westinghouse Plasma Corp..
Pozn.
- Akumulované 20-ti leté zatížení atmosféry skleníkovými plyny pro čtyři varianty výroby energie
- Výsledky byly porovnány na základě 1 000 000 MWh
Scientific Certification Systems ve své studii uvádí:
“Výsledky této analýzy ukazují, že plazmové zplyňování s kombinovaným cyklem výroby elektrické energie a tepla (“PGCC”) poskytuje nejnižší emise skleníkových plynů z hodnocených systémů pro odstraňování odpadů. Snížení emisí, snížení množství pevných odpadů, které je nutno skládkovat, a snížení emisí skleníkových plynů – plazmové zplyňování má lepší parametry z hlediska životního prostředí ve všech oblastech.“